Cuma, Şubat 26, 2021

Bilgi işleme alanları piramidiKişinin kendisi hakkındaki bilgiler uygun bir meslek yapmak için gerekli olan bilgilerdir. Bireyin genel bir meslek seçiminde göz önüne aldığı değerler,ilgi alanları,yetenekleri ve özellikleri bu alanı temsil eder.karar bölümü,bilgi işleme alanları piramidinin orta kısmını ve diye bilinen problem çözme ve karar verme sürecini içeriri.genel bir karar verme sürecini ve yapılması gerekenleri temsil etmektedir. CASVE döngüsü şu alt bölümlerden oluşmaktadır:iletişim,analiz,sentez,,uygulama.

CASVE DÖNGÜSÜ

a) İletişim: İletişim aşaması boyunca,dış veya iç ipuçlarının sonucunda bireyler mevcut durumlarıyla arzu ettikleri durum arasında bir boşluk olduğunun farkına varırlar.

b) Analiz : Analiz sürecinde bireyler problemlerinin zihinsel bir modelini yaratırlar.

c) Sentez: sentez aşamasında bireyler seçenekleri dolaylı bir şekilde inceleyip belirginleştirmeye çalışırlar.

d) Değerlendirme: değerlendirme aşamasında bireyler her seçeneğin kendilerine,kendisi için önemli gördüğü diğer kişilere kendi kültürel grubuna ve genel olarak toplumsal maliyetini ve faydalarını değerlendirir ve sonunda deneme niteliğinde bir ilk seçimde bulunur.

e) Uygulama: uygulama aşamasında bireyler değerlendirme aşamasında yaptıkları seçimi uygulamak için bir plan yaratır ve ona bağlı kalırlar.

Karar sürecinin başlangıcında bir seçim yapılacağının farkında olmak gerekmektedir. Daha sonra birey seçenekleri ve kendi özelliklerini tam olarak anlayabilmek, seçenekleri gerektiğinde daraltıp ya da genişleterek seçimini yapıp uygulamaya koymalıdır. En son aşamada da seçimin iyi ya da kötü olup olmadığına ilişkin değerlendirmeler yapılmaktadır.

Banner Content
Tags: , , , , , ,

Related Article

0 Comments

Leave a Comment
Son Yazılar

Okullarda Rehberlik Servisleri (Hizmetleri)
Rehabilitasyon

Rehabilitasyon

Aralık 15, 2007

Diğer Hizmetler

Kasım 29, 2007
Roe’nun Kuramı

Roe’nun Kuramı

Kasım 28, 2007

BİZİ TAKİP EDİN

PINTEREST

INSTAGRAM

LINKEDIN

YOUTUBE
reklam

Sosyal